Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Telefon kontaktowy: 506575221 

OW "BURSZTYNEK" - Rusinowo 

Jarosławiec

Założona w XV w. osada rybacka, której mieszkańcy zajmowali się m. in. wydobywaniem i obróbką bursztynuNawet dziś, zwłaszcza po sztormie, można w tej okolicy natrafić na piękne okazy  jantaru.

Od XIX w. Jarosławiec zaczyna rozwijać się jako miejscowość turystycznaNa początku XX w. upodobali go sobie niemieccy artyści, w szczególności malarze.

Obecnie Jarosławiec to urocza miejscowość nadmorska, położona wśród sosnowych lasów, z dobrze rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną.

Przed wojną, szerokość jarosławskiej plaży dochodziła do 1 km. Niestety morze dośc szybko upomniało się o nią. Dopiero kompleksowe prace zakończone w 2009 r. zabezpieczyły brzeg przed podmywaniem. Od tej pory Jarosławiec szczyci się posiadaniem szerokiej piaszczystej plaży, która sprzyja wypoczynkowi.

Działania erozyjne morza spowodowały pojawienie się tu największego na całym wybrzeżu środkowym klifuktóry ciągnie się na długości około 2 km, a jego wysokość dochodzi do 24 m. Klif porośnięty jest drzewami i roślinnością wydmową, w tym chronionym mikołajkiem nadmorskimNa jego szczycie znajdują się punkty widokowe - coś dla amatorów przepięknych morskich pejzaży.

W miejscowości wyznaczone są dwa kąpieliska morskie „Jarosławiec Wschód” i „Jarosławiec Zachód”, które strzeżone są przez ratowników WOPR. Kąpielisko „Jarosławiec Wschód” zostało wyróżnione Błękitną Flagą 2012 za doskonałą jakość wody i działania proekologiczne.

Warto odwiedzić też latarnię morską, która położona jest w samym centrum Jarosławca. Wybudowano ją w 1829 roku a z balkonu widokowego, na wysokości ok. 30 m, można podziwiać wspaniałą panoramę miejscowości, Morza Bałtyckiego i dwóch przybrzeżnych jezior: Kopań i Wicko.

Jedną z głównych atrakcji turystycznych Jarosławca jest uruchomiony w 2008 roku Aquapark Panorama Morska o powierzchni lustra wody wynoszącej ok. 1700 m².W skład kompleksu basenowego wchodzą: basen z rwącą rzeką, brodzik dziecięcy, sztuczna fala, baseny wielofunkcyjne, punkt wodnego masażu ściennego, gejzery powietrzne, grzybek wodny, wiele zjeżdżalni wodnych i sztuczna grota- łaźnia parowa z inhalacją thalasso. Dodatkowo na terenie znajduje się Spa & Wellenss, restauracja i wiele innych atrakcji.

Na popołudniowy spacer można wybrać się do przystani rybackiej, która oficjalnie założona została w 1994 r. Można zobaczyć tu w całej okazałości bazujące kutry rybackie oraz ich wyposażenie.

Oczywiście, jak w każdej nadmorskiej miejscowości, możemy tu liczyć również na atrakcje kulinarneW Jarosławcu znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy dań rybnych (mnóstwo smażalni i tawern), zwolennicy kuchni domowej oraz ci, którzy preferują kuchnię szybką (pizzerie i bary).

 

Pogoda